Kamarai beszámoló Karvázy Attilától
Szó volt a fiatalok pályaválasztásának nehézségeiről, az iskolák lehetőségeiről, a leendő tanulók „toborzásáról”, a végzettségről, amivel rendelkeznek majd a tanulók, illetve arról a bizonyos életpályamodellről, amelyet mindannyian szeretnénk biztosítani az ezekre a pályákra jelentkezőknek.
Szodorai Margit elmondta, hogy az optikus iskola minden lehetőséget megragad, hogy népszerűsítse az optikus szakmát és bemutassa a hozzájuk érkezőknek az ebben a szakmában rejlő perspektívát. Örömmel nyugtáztuk, hogy – mivel a szakmánk továbbra is végzettséghez kötött – a már a boltokban dolgozó, de végzettséggel nem rendelkezők egyre nagyobb számban szeretnék megszerezni az optikus végzettséget. Ez a jogkövető magatartás megerősíti a szakmánkat és a benne dolgozó jól képzett szakemberek pozícióját is! Köszönjük az optikus iskola összes dolgozójának fáradhatatlan munkáját!
A másik téma a mestervégzettség volt. Megújul a mesterképzés és a hozzá fűződő képzési rendszer is „ráncfelvarrást” kap. A mi szakmánkban is jól képzett, naprakész tudással rendelkező, a következő generációnak példát mutató mesterekre van szükség – természetesen azért a legtöbb optikus mester ilyen- akik szívesen vállalják új tanulók tanítását, képzését és a szakmába való beintegrálását. Ez egyébként a fogtechnikus szakmában is fontos kérdés, és kiemelt feladat mind a Kamara, mind az ÁKT részéről.
Összegzésként meghatároztuk a közös célokat: a szakmák teljeskörű átláthatóságát (ki, hol szerezhet végzettséget, azzal milyen feladatokat láthat el, hogyan nyithat vállalkozást és később hogyan válhat duális képzőhellyé), az oktatási és működési feltételek folyamatos naprakészen tartását (digitalizáció, mesterséges intelligencia használata stb.), illetve az életpályamodell folyamatos fejlesztése.
Idén még kétszer találkozunk, összegezzük az évet, illetve meghatározzuk a 2025-ös irányt.
Természetesen azokról is beszámolunk!