Távbecsiszolás, bércsiszolás, saját műhely?
Minden vállalkozó, köztük az optikusok, optikatulajdonosok is folyamatosan próbálják cégük kiadásait csökkenteni, hogy nagyobb nyereségre tehessenek szert. Ez természetes, mindannyian arra törekszünk, hogy munkánk megtérüljön, mellette pedig a színvonal, amit nyújtunk, ne csökkenjen.
Poller Roland testközelből nézi végig hogy szakmatársai milyen problémákkal szembesülnek, milyen gazdaságossági döntéseket kell meghozniuk nap, mint nap. Az egyik legjelentősebb tétel, amellyel mindenki találkozik, az a műhelymunkák költségei, pontosabban azok optimalizálása.
Jelenleg az optikusok az alábbi lehetőségek közül választhatnak:
- Saját műhely és csiszológép, műhelyessel, vagy nyitvatartási időben, vagy azon kívül, saját szaktudás bevetésével.
- Bércsiszolás a gyártó cég műhelyében vagy egy műhellyel rendelkező kollégának.
- Távbecsiszolás egy telepített tracer segítségével.
Mindhárom lehetőség mellett sorakoznak pro és kontra érvek, melyeket érdemes alaposan mérlegre tenni, az elmúlt évek számait alapul véve kalkulálni, hogy melyik éri meg a leginkább. Figyelem, ne feledkezzünk meg az örök érvényű bölcsességről, mely szerint az idő pénz! Ne csak a darabszámokkal, munkadíjakkal kalkuláljunk, hanem
a saját, akár szabadidőnkből lecsípett, műhelymunkára fordított időnkkel is!
De vizsgáljuk meg egyesével valamennyi lehetőséget!
- Saját műhely, saját csiszológép
Sokan hisznek a saját műhelyben és kitartanak mellette, hiszen ez a szakma a szemüvegkészítés mesterségétől gyönyörű, és egy optika hitelességén nagyot lendíthet a saját műhely és az ott dolgozó szakember tudása. A saját műhellyel rendelkező optikákban általában a gyorsaság is előny, hiszen egy saját műhellyel a háttérben valóban lehet gyorsan dolgozni és minőségi munkát végezni egyszerre. Az viszont nem vita tárgya, hogy egy saját műhely bizony nagyon komoly anyagi befektetés. A mai modern csiszológépek akár egy felső kategóriás autó árával vetekednek, ezt mindannyian tudjuk. A gépeknél pedig egy drágább dolog van: az alkalmazott. Ha tehát tulajdonosként nem magunk végezzük a műhelymunkát, hanem szakembert foglalkoztatunk, akkor bizony jelentős forgalmat kell lebonyolítanunk ahhoz, hogy mindez kifizetődő legyen. Javíthatunk a helyzeten, ha a műhelyünk kapacitását csúcsra járatjuk, és olyan kollégáknak végzünk bércsiszolást, akik nem rendelkeznek géppel és műhellyel. Ezzel el is érkeztünk a következő lehetőséghez, a bércsiszoltatáshoz…
A teljes cikkből kiderül, milyen szempontok szólnak a bércsiszolás és a távbecsiszolás mellett és ellen, az elmúlt években hogyan változott a távbecsiszolás technológiája, valamint az író kifejti, általában kinek milyen megoldás lehet a legkedvezőbb. Poller Rolnad teljes írása az Optikai Magazin tavaszi számában olvasható.