2024 - MKIK/ÁKT: Tervek, lehetőségek, szakmánk jövőbeli feladatai
A tavalyi évet egy kimondottan érdekes és mindannyiunk számára tanulságos minisztériumi/kamarai előadással zártuk, amelyben mi is – optikusok – említésre kerültünk, mint a digitalizációs változásokban érintett szakma.
Ezt az előadást Dr. Parragh László MKIK elnök úr nyitotta meg. Beszédében kiemelte, hogy a kamarában dolgozó szakmai tanácsok (ÁKT-k) és szekciók (Optikus szekció) munkájára továbbra is szükség van, mind az oktatás-képzés, mind a szakmai működési feltételek és szabályozások terén, valamint a digitalizációs átállás folyamatában. Mindamellett elhangzott, hogy a MKIK támogatja, és segíti a valós, értéknövelő, a munkánkat segítő digitalizációs folyamatot, figyelembe véve az egyes szakmák szakmaspecifikációit és működési szabályrendszerét. Az előadás során bemutatásra került az a jövőkép, amelynek egyik pillére a Mesterséges Intelligencia Koalíció, melynek elnöke Jakab Roland úr. Az elnök előadásában felvázolta azt a jövőt, amely az európai és ezzel együtt a magyar vállalkozásokat is „átvezetik” a digitalizáció és a mesterséges intelligencia használatának világába.
Digitális Transzformáció az Optika Szakmában 2024
Az előadássorozatban elhangzott iránymutatások alapján és az ott bemutatott anyagok felhasználásával a következő anyag került összeállításra:
Az optika szakmában való digitalizáció bevezetése kiemelkedő lehetőségeket teremthet a hatékonyság növelése, az ügyfélkiszolgálás fejlesztése és a profitabilitás növelése terén. Ebben a tervezetben részletezzük, hogyan kezdjük el a digitalizációt, hangsúlyozva az adatkezelést, alkalmazásokat, folyamatoptimalizációt, MI alapú profitnövelést, valamint a marketing, kommunikáció és tartalomgenerálás területeit.
- Digitális kezdetek:
- Az optika szakmában történő digitalizáció első lépése a digitális platformok bevezetése és az adatgyűjtés rendszeresítése. Korszerű informatikai rendszerek bevezetése – például naprakész weboldal, digitális karton, stb. - a raktárkészlet kezelésétől a pénzügyi tranzakciókig minden területen.
- Adatkezelés:
- A nagy mennyiségű adatok hatékony kezelése és elemzése kulcsfontosságú. Adatelemző eszközök és mesterséges intelligencia alkalmazása segít az üzleti folyamatok jobb megértésében és döntéshozatalban.
- Alkalmazások és folyamatoptimalizáció:
- Az alkalmazások segíthetnek az ügyfélkiszolgálás javításában és a munkafolyamatok hatékonyabbá tételében. Az automatizáció, például CRM rendszer, stb. alkalmazása az ismétlődő feladatokban felszabadítja az erőforrásokat a magasabb hozzáadott értékű tevékenységekre.
- Magasabb ügyfélkiszolgálás:
- A digitális platformokon keresztül könnyűvé válik az ügyfelekkel való kommunikáció, például hírlevél szolgáltatás stb. Chatbotok, online kommunikáció és személyre szabott ajánlatok segítik az ügyfelek igényeinek jobb megértését és kiszolgálását.
- Profitnövelés MI segítségével:
- A mesterséges intelligencia alkalmazása az értékesítési és marketingstratégiák optimalizálására. Személyre szabott ajánlatok, és az ügyfélkapcsolatok menedzselése révén növelhetjük a bevételt.
- Marketing, kommunikáció és tartalomgenerálás:
- A digitális marketing eszközök, online reklámok és közösségi média használata segíti a márkaismertség növelését. Tartalomgeneráló eszközökkel könnyedén létrehozhatunk informatív és vonzó tartalmakat.
- MI beépülése az optikus iparágba:
- Az MI bevezetése az optikus szakmában a szemüvegkeret és lencseválasztási folyamatokban is – igaz korlátozott lehetőségek között -megvalósítható. A látásvizsgálatok eredményének és a személyre szabott ajánlatok összekapcsolása lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy az optikus szakember segítségével, gyorsan és hatékonyan találják meg az ideális termékeket.
Összességében a digitális transzformáció bevezetése az optika szakmában – segítve, de nem helyettesítve a végzettséggel rendelkező szakembert - lehetővé teszi a hatékonyabb működést, az ügyfélszolgálat fejlesztését és a profitnövekedést. A MI és a digitális eszközök beépítése fokozza az iparág versenyképességét és a vevői elégedettséget. A tervezett lépések végrehajtása - kiegészítve az optikusok munkáját - segít az optikai üzleteknek korszerűsíteni tevékenységeiket és alkalmazkodni a digitális kor követelményeihez. Ehhez minden támogatást megkapunk a minisztériumtól, a kamarától és az ÁKT-ban velünk együtt dolgozóktól is.