5 kulcspillanat az I. MOI Akadémiáról

Szeptember 6-7-én került megrendezésre az I. MOI Akadémia az Aquaworldben. A Millenáris után megint egy olyan helyszínt tudtunk választani, amit megérdemelnek mind az optikusok, mind az optometristák. A résztvevők és az előadók visszajelzései alapján ez egy jó irány, amit folytatnunk kell. Hamarosan beszámolunk a folytatásról, de addig hadd emeljek ki 5 emlékezetes pillanatot a rendezvényről.
1. Kerekasztal beszélgetés

Egyik kedvenc beszélgetős formátumom a kerekasztal beszélgetés. Ahány szereplő, annyi nézőpont. Idén optometrista - szemész szakorvos együttműködés volt a téma, amit Imre Annamária moderált. A témát mind a két oldalról megközelítettük: szemészként Dr. Tönköl Tamás volt jelen, optometristaként pedig Kovács György és Sigmond István, akik napi szinten dolgoznak együtt szemészekkel. Számos érdekes dolog elhangzott, köztük a legégetőbb problémák: optometristák kompetenciái, illetve azok növelése. Aktuális téma, már legalább 5 vagy 10 éve is az volt. Az Ipartestület folyamatosan jelzi a jogalkotóknak, hogy ezek a kérdések égetőbbek, mint valaha. Már annyira, hogy az orvosok többsége is támogatná, ha az optometristák levennék a szemüveggel kapcsolatos terheket a vállukról.
 
2. Műhely workshop
 
Elfogult vagyok, mert imádok babrálni, szerelni, szemüveget összerakni, csavarozni. Kifejezetten örültem, amikor Juditék felvetették, hogy legyen egy műhely alapozó előadás. Az már csak hab a tortán, hogy két mesteroptikus: Szilágyi Zsolt és Kovács György tartotta a workshopot. Azt gondolhatnánk, hogy manapság már kevesen foglalkoznak szemüvegek javításával, valamint lencsék csiszolásával. A jelenlévő 30 optikus több mint fele viszont ebbe a táborba tartozik, így nagyon hamar kialakult egy párbeszéd az előadók és a résztvevők közül. Gyorsan átalakult ez a workshop egy tapasztalatcserébe, ahol egymástól tanulhattunk olyan trükköket, mint pl. hogyan kell biztonsággal csavarhúzót használni, hogyan kell rugós szárban rugót cserélni, vagy hogyan kell tökéletesen beállítani egy szemüveget. A workshop nagyobb részét a fúrt keretek megmunkálása tette ki: kényes kategória, amivel egyre kevesebben foglalkoznak, pedig megmunkálása, elkészítése és javítása gyerekjáték. A lencsegyártók is vállalják, valamint az automata csiszológépek is nagy segítséget nyújtanak, így kézzel már nem kell fúrni.
 
3. Workshopok hangulata

Ugyan nem konkrét pillanat, de mindenképp kiemelendő az a légkör ami a workshopokat és a kerekasztalt jellemezte: kötetlen beszélgetés, ahol a résztvevők is aktívak: hozzászólnak, kérdeznek, formálják a beszélgetést. Jó volt látni, ahogy várostól függetlenül osztják meg optikatulajdonosok, hogy milyen viszonyuk van az állami szemészetekkel, ki hogyan kezel 1-1 reklamációt, vagy milyen egyedi technikája van a feljelölésnél. Mi a MOI-nál ebben hiszünk: a közösség erejében. Ha évente többször leülünk és ezeket átbeszéljük, megosztjuk a tapasztalatunkat, abból lehet igazán tanulni, azt tudjuk hasznosítani a gyakorlatban is. Köszönet azoknak akik itt voltak és nem konkurenciaként tekintettek egymásra, hanem partnerekre, akiktől lehet tanulni, ezáltal magunkat fejleszteni.
 
4. Selejt lencsék gyűjteménye

Mindannyian láttunk már selejt lencsét: karc, megfolyás, ütésnyom. Az esetek többségében a vásárló hozza vissza, mi pedig tanakodunk, hogy ezt mi, vagy ki okozhatta. Kiadás előtt leellenőrizzük, hogy ne menjen ki hibás lencse, de mire is kell figyelni pontosan? Egervári Éva és Nathalia Pastean workshopjának egy érdemi részét pont ez a kérdés tette ki. Hoztak nekünk számtalan hibás lencsét, hogy a résztvevők meg tudják nézni, kezükbe tudják venni, ezáltal fel tudják ismerni a hibákat. Volt itt besárgult, karcos, ütődött, réteghibás lencse, de még fényre nem sötétedő (hibás) lencsét is hoztak. Részletesen elmagyarázták a lencsegyártók gyártási folyamatát, illetve hogyan próbálják ezeket minimalizálni, hogyan ellenőrzik őket és miért lehet adott esetben, hogy mégis megtörténik. A lencsegyártás az egyik legbonyolultabb része a szemüvegkészítésnek, számtalan tényezőre figyelnek számítógépek és emberek vegyesen. Tanulságos volt, hogy egyben be tudták mutatni ezeket a lencséket, hiszen így az optikus munkája könnyebb: tudja, hogy mire kell figyelni, adott esetben mit kell keresnie a lencsén.
 
5. Tévhitek 

Nap mint nap megannyi tévhittel találkozunk az üzletünkben! Halljuk a vásárlóktól, tapasztaljuk a kollégák korábbi munkahelyeiről hozott szokásain. Csak, hogy néhányat említsek: az 1.59 lencse teljesen szűri az UV-t, a kékfény réteg mindent blokkol, raktári lencséket felesleges feljelölni, nagyobb átmérő mindig kiadja… ugye ismerős gondolatok? Tóta Csaba pont az ilyeneket szedte össze és nagyon érthetően bizonyította be, hogy melyik miért hibás és hogyan lehet igazzá tenni. Vagy éppen mire kell figyelni, hogy igaz legyen. Ez olyan téma, amit mindenképp tovább kell vinni, hiszen 1.5 órába nem fér bele minden. Ahogy elnéztem a résztvevőket, még legalább ennyi ideig tudták volna hallgatni Csabát és a tévhiteket.
 
Ez volt az 5 legemlékezetesebb pillanat számomra az I. MOI Akadémiáról. Szorosan követi ezeket Dr. Kovács Illés last minute lefoglalt előadása, Andorfi Tamás és Szedő Gergő előadása és prezentációja, a gálavacsora és a vacsora utáni semmilyen kötöttséget nem tartalmazó beszélgetések. Köszönjük minden résztvevőnek, aki eljött, hamarosan folytatjuk!
 

Ajánlott cikkek